Omni Calculator logo

Kalkulator zużycia prądu

Created by Julia Żuławińska
Reviewed by Dominik Czernia, PhD
Based on research by
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej;; 2022-09-27
Last updated: Aug 02, 2024


Kalkulator zużycia prądu pomoże Ci ustalić ile prądu zużywasz w swoim gospodarstwie domowym i czy zmieścisz się w limitach ustawy zamrażającej ceny prądu. Nowa ustawa ma na celu pomóc nam uniknąć wysokich rachunków za prąd. Według niej, do pewnego limitu koszt energii pozostanie taki jak płaciliśmy w 2022 roku, ale taryfa niestety wzrośnie gdy przekroczymy limit. Cena za jednostkę energii pozostanie taki sam do limitu 2000 kWh dla większości gospodarstw domowych.

Są natomiast wyjątki:

  • limit jest wyższy jeżeli w twoim domu mieszkają osoby niepełnosprawne (2600 kWh);
  • a najwyższy jeśli jesteś rolnikiem, bądź posiadasz Kartę Dużej Rodziny (3000 kWh).

W tym miejscu pojawia się kluczowe pytanie:

Czy zmieszczenie się w tych limitach i uniknięcie podwyżek jest realistyczne?

Twoje zużycie energii zależy nie tylko od liczby urządzeń z jakich korzystasz na co dzień, ale również od ich mocy i tego, przez ile czasu są włączone. Dlatego, aby użyć naszego kalkulatora zużycia prądu, zastanów się, z których urządzeń regularnie korzystasz i jak długo, a następnie sprawdź ich moc. Ta informacja jest często podana na naklejce pod spodem lub z boku urządzenia. Jeśli nie możesz jej znaleźć, możesz zawsze zajrzeć do instrukcji lub na techczniczną specifikację urządzenia na stronie sklepu.

🔎 W ostatnim czasie, tematowi wyższych cen za prąd nieodłącznie towarzyszy temat inflacji. Sprawdź, czy podwyżka w pracy jest Ci w stanie zrekompensować obecną inflację w inflacyjnym kalkulator wynagrodzenia.

Jak obliczyć ile energii zużywa moje urządzenie?

Zanim obliczymy zużycie energii dla gospodarstwa domowego, przyjrzyjmy się pojedynczemu urządzeniu. Na przykład, router Wi-Fi ma pewną moc WW podawaną w watach. Jeśli pracuje on przez pewną liczbę godzin hh, to zużywa on energię EE w kilowatogodzinach (kWh\mathrm{kWh}) zgodnie ze wzorem:

E=W×h1000\quad E = \frac{W \times h}{1000}

Jeśli chcemy obliczyć ile energii zużywa więcej urządzeń, to musimy zsumować zużycie energii każdego z nich. Oto jak to zrobić:

  1. Obliczoną energię pojedynczego urządzenia musimy najpierw pomnożyć przez ilość sztuk danego urządzenia (np. w domu mamy zwykle więcej niż jedną żarówkę, prawda?).

  2. Następnie ponownie musimy pomnożyć, tym razem przez ilość dni w roku, w ciągu których używamy dane urządzenie (np. grzejnika używamy tylko przez klika miesięcy).

  3. To da nam zużycie roczne energii danego urządzenia. Żeby poznać nasze roczne zużycie energii, musimy wykonać te same kroki dla wszystkich innych urządzeń z jakich korzystamy i zsumować wyniki razem.

💡 Teraz wytłumaczymy obliczanie całkowitego rocznego zużycia energii przy pomocy wzorów. Jeśli nie jesteś zainteresowany matematycznym opisem, kontynuuj czytanie od znaku ⚡.

Matematycznie zapisalibyśmy to tak:

Es=i=1nximiEiEs=i=1nximiWi×hi1000\quad \begin{align*} E_\mathrm{s} &= \sum_{i=1}^n x_i m_i E_i \\\\ E_\mathrm{s} &= \sum_{i=1}^n x_i m_i \frac{W_i \times h_i}{1000} \end{align*}

, gdzie:

  • EsE_\mathrm{s} - Sumaryczna energia, zużyta przez wszystkie urządzenia w ciągu jednego roku (w kWh\mathrm{kWh} - więcej informacji o tej jednostce można znaleźć w naszym anglojęzycznym watt-hour calculator);
  • EiE_\mathrm{i} - Energia i-tegoi\text{-tego} urządzenia (w kWh\mathrm{kWh});
  • xix_i - Liczba dni w roku, w jakich korzystamy z i-tegoi\text{-tego} urządzenia;
  • mim_i - Liczba sztuk i-tegoi\text{-tego} urządzenia;
  • WiW_i - Moc i-tegoi\text{-tego} urządzenia (w watach W\mathrm{W});
  • hih_i - Czas działania i-tegoi\text{-tego} urządzenia (w godzinach).

⚡Zwykle, żeby obliczyć koszt energii elektrycznej musielibyśmy pomnożyć zużycie roczne razy cenę za jednostkę energii. Ale jeśli chcesz obliczyć roczny koszt, a przekroczyłeś limit obowiązujący według ustawy, musisz to zrobić w dwóch krokach:

  1. Najpierw pomnóż zużytą energię zawartą w limicie razy obniżoną stawkę.
  2. Następnie pomnóż nadwyżkę ponad limit razy podwyższoną stawkę.

I gotowe! Prawdopodobnie posiadasz w domu więcej niż jedno urządzenie działające na prąd. Dlatego, żeby przyspieszyć obliczanie skorzystaj z naszego kalkulatora zużycia prądu. W następnym paragrafie dowiesz się jak z niego skorzystać.

Jak korzystać z kalkulatora zużycia prądu?

Aby użyć kalkulatora do sprawdzenia kosztu energii elektrycznej:

  1. Wybierz, który limit Ciebie dotyczy.
  2. Dodaj urządzenie z listy korzystając z pola Dodaj.
  3. Wprowadź moc dodanego urządzenia
  4. Policz oraz wpisz ilość takich urządzeń jaką posiadasz w domu.
  5. Wpisz dzienny czas działania pojedynczego urządzenia.
  6. Powtórz kroki 1-5 dla pozostałych urządzeń.
  7. Jeśli nie przekroczyłeś limitu - gratulacje! Wprowadź cenę jednostkową (za kilowatogodzinę) za energię elektryczną obowiązującą Cię w roku 2022. Jeśli przekroczyłeś limit, podaj również nową, wyższą cenę jednostkową.
  8. Podczas dodawania nowych urządzeń, kalkulator będzie aktualizował końcowy koszt i zużycie energii.

Ile energii zużywają urządzenia w Twoim domu?

Sprawdźmy teraz, czy jeśli prowadzisz "zwykłe" gospodarstwo domowe masz szansę na zmieszczenie się w limicie. Załóżmy, że:

  1. Robisz pranie 3 razy w tygodniu. Jedno pranie trwa 1,5 godziny, więc średnio robisz pranie przez 40 minut dziennie. Pralka ma moc 500 W. Pralka rocznie zużywa 121.67 kWh energii.
  2. Masz w domu 10 żarówek LED i średnio dziennie jedną zaświecasz na 1 godzinę. Moc jednej żarówki to 8 W. Żarówki LED rocznie zużywają 29.2 kWh energii.
  3. Codziennie oglądasz telewizję na telewizorze LED przez 2 godziny. Telewizor LED ma moc 40 W. Telewizor LED rocznie zużywa 29.2 kWh energii.
  4. Pracujesz na laptopie, który jest średnio podłączony do prądu przez 3 godziny dziennie. Laptop ma moc 60 W. Twój laptop rocznie zużywa 65.7 kWh energii.
  5. W domu masz router, który pracuje 24 godziny na dobę. Router potrzebuje 6 W mocy. Router rocznie zużywa 52.53 kWh energii.
  6. Twoja rodzina korzysta z trzech ładowarek i średnio ładujecie swoje telefony przez 2 godziny dziennie. Jedna ładowarka ma moc 2 W. 3 ładowarki rocznie zużywają 4.4 kWh energii.
  7. Średnio 20 minut dziennie korzystasz z piekarnika o mocy 2400 W. Piekarnik rocznie zużywa 292 kWh energii.
  8. Lodówka aktywnie chłodzi przez 3 godziny dziennie i wtedy pobiera 180 W. Lodówka rocznie zużywa 197.1 kWh energii.
  9. Odkurzasz przez 20 minut raz w tygodniu, a więc średnio 3 minuty dziennie odkurzaczem o mocy 1400 W. Odkurzacz rocznie zużywa 25.6 kWh energii.
  10. Z czajnika korzystasz codziennie przez około 10 minut. Czajnik ma moc 2200 W. Czajnik rocznie zużywa 133.8 kWh energii.
  11. Z wiatraka korzystasz 5 godzin dziennie przez 2 miesiące w roku. Wiatrak ma moc 60 W. Wiatrak rocznie zużywa 18.2 kWh energii.
  12. Codziennie używasz zmywarki. Program trwa godzinę, a moc zmywarki to 1800 W. Zmywarka rocznie zużywa 657 kWh energii.
  13. Codziennie używasz też płyty elektrycznej o mocy 1500 W przez 1 godzinę. Płyta rocznie zużywa 547.6 kWh energii.

Wystarczyło tylko 13 urządzeń i twoje roczne zużycie energii wyniosło 2174 kWh. A wcale nie dodaliśmy wszystkich urządzeń jakie zwykle pojawiają się w naszych domach. Jak widać, to jak często z jakiegoś urządzenia korzystamy wcale nie oznacza, że w skali roku pochłonie ono dużo energii. Czas żebyś skorzystał z naszego kalkulatora i sprawdził, które urządzenia pochłaniają najwięcej energii w Twoim domu, i czy zmieścisz się w swoim limicie!

Pozostając w temacie mocy urządzeń, do porównania efektywności różnych mikrofalówek i potrzebnego czasu do podgrzania jedzenia polecamy nasz microwave wattage converter w wersji angielskiej.

FAQ

Ile miesięcznie zużywam energii elektrycznej?

Aby oszacować swoje miesięczne zużycie energii:

  1. Sprawdź moc wszystkich urządzeń, z których korzystasz.
  2. Pomnóż moc urządzenia i liczbę godzin, podczas której urządzenie to jest uruchomione w ciągu dnia, aby otrzymać zużycie energii dla każdego urządzenia.
  3. Zsumuj zużycie energetyczne dla wszystkich urządzeń.
  4. Pomnóż otrzymaną sumę razy ilość dni w miesiącu. Wynik to twoje miesięczne zużycie!

Ile zapłacę w tym miesiącu za prąd?

Żeby oszacować ile będzie wynosił w tym miesiącu twój rachunek za prąd:

  1. Sprawdź jakie jest twoje dzienne zużycie prądu w kWh na podstawie mocy urządzeń, z których korzystasz.
  2. Pomnóż dzienne zużycie prądu przez ilość dni w miesiącu.
  3. Wynik pomnóż razy jednostkową cenę prądu.

Ile energii zużywa telewizor?

Telewizor LED zużywa około 0.05 kWh dziennie. 32 calowy telewizor LED może mieć moc około 25 watów. Zakładając, że każdego dnia oglądasz telewizję przez 2 godziny, dziennie taki telewizor zużywałby dziennie energię równą:

zużyta energia = 25 × 2 / 1000 = 0.05 kWh

Julia Żuławińska
Sprawdź czy zmieścisz się w limicie 2000 kWh rocznie i zapłacisz mniej za prąd. Rozpocznij przez dodanie urządzeń elektrycznych, których używasz w swoim domu.
Twój limit jest wyższy jeżeli w twoim domu mieszkają osoby niepełnosprawne (2600 kWh), a najwyższy jeśli jesteś rolnikiem, bądź posiadasz Kartę Dużej Rodziny (3000 kWh).
Mój limit wynosi
2000 kWh
✅ Dodaj
Wybierz...
❎ Usuń
Wybierz...
Twoje zużycie energii
Roczne zużycie energii
0
kWh
Cena za jednostkę poniżej limitu
zł /
kWh
Roczny koszt
0
Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
WyprzedzanieWiedźminKalkulator smogu… 33 more
People also viewed…

Flat vs. round Earth

Omni's not-flat Earth calculator helps you perform three experiments that prove the world is round.

Lost socks

Socks Loss Index estimates the chance of losing a sock in the laundry.

Unit price

The unit price calculator compares two items to see which one is the better deal.

Wheel offset

Use this wheel offset calculator to understand the adjustments you need to make while changing a wheel.
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service