Omni Calculator logo

Covid-19 Oltási Sorrend Kalkulátor

Created by Tibor Pál, PhD candidate, Viola Berkó and Steven Wooding
Reviewed by Dominik Czernia, PhD and Jack Bowater
Last updated: Aug 02, 2024


A koronavírus járvány nagy hatást gyakorol a világ országaira, megváltoztatva az eddig megszokott életvitelünket. Magyarországon a regisztrált fertőzöttek száma jelenleg már a félmillió főt is meghaladta, a gazdaságot érintő veszteségről nem is beszélve.

A járvány megfékezése miatti korlátozások és a gazdsági visszaesés komoly próbára teszi a társadalom valamennyi tagját és az ebből fakadó nehézségek már túl hosszú ideje nehezítik életünket. Mindannyian egyetértünk abban, hogy ez a vírus túl régóta akadályozza mindennapjaink megszokott ritmusát, úgyhogy lássuk, mit tehetünk ellene.

Köztudott, hogy egy hatékony oltóanyag kifejlesztése a legeredeményesebb módszer arra, hogy egy ilyen jellegű ellenfelet legyőzzünk. Ezt a kihívást számos intézmény sikeresen vette célba, hiszen a védelem már meg is érkzett a COVID-19 ellen.

Azonban - figyelembe véve, hogy Magyarország lakosságának becsült száma 9 731 000 főre tehető - arra nincs lehetőség, hogy mindenki azonnal be legyen oltva. Ezzel kapcsolatban sok kérdés felvetődhet bennünk:

  • Kik lesznek az elsők akik megkapják majd a vakcinát?
  • Mikorra tehető a beadás időpontja?

A Covid-19 oltási sorrend kalkulátor a következőképpen ad választ mindkét fontos kérdésre. Megtudhatod, hogy Magyarországon körülbelül hányan várakoznak még előtted illetve, hogy hozzávetőlegesen mikor kerülhetsz sorra. Tehát, a kalkulátorunk segítségével pontosabb képet kaphatsz arról, hogy mikor veheted igénybe a COVID-19 védőoltást.

Online számológépünkhöz a Nemzeti Népegészségügyi Központ által közzétett prioritási sorrend, a Központi Statisztikai Hivatal hetente frissülő oltási hajlandóság felmérése és a már beoltott lakosok számának alakulása szolgál alapul.

Amennyiben kiváncsi vagy más általunk készített kalkulátorra, próbáld ki a testzsír százalék kalkulátorunkat (body fat calculator 🇺🇸) vagy a maintenance calorie calculator 🇺🇸-t, amellyel megbecsülheted mennyi kalóriára van szükséged naponta, hogy a testsúlyod ne változzon.

Ki kapja meg elsőként az oltást? - Az elsőbbségre jogosultak listája

Annak mindenki örül, hogy a COVID-19 ellenszérum nyilvános felhasználása is engedélyezve lett, ezzel azonban még nincs vége a szóban forgó vírus történetének. Időbe fog ugyanis telni a sok-sok millió vakcina gyártása 🇺🇸, szállítása illetve mindannyiunk beoltása.

Az oltási folyamatban a TAJ számmal rendelkező 16-18 év feletti állampolgárok azon köre vehet részt, akiknél az elmúlt 3 hónapban nem igazolódott a COVID-19 fertőzés (függetlenül attól, hogy volt-e tünetekkel járó megbetegedés). Ezen felül a lakosság tömeges oltását a Nemzeti Népegészségügyi Központ által közzétett prioritási sorrend határozza meg, amelynek alapját az önkéntesség, és a COVID-19 koronavírus okozta megbetegedés szempontjából való veszélyeztetettség képezi. A prioritási sorrend a következő:

I. Egészségügyi és egészségügyben dolgozók (172 600 fő)

II. Szociális ellátásban dolgozók és szociális ellátásban részesülő személyek (146 483 fő)

III. A COVID-19 fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartozó 60 évesnél idősebbek (1 756 528 fő)

A 60 éven felüli krónikus betegség(ek)ben szenvedők. A 90. életévét betöltöttekkel kezdődik az oltás, majd lefelé következnek az életkori kategóriák, majd a 60-65 év közötti, krónikus betegségi körbe nem tartozók következnek.

IV. A rendvédelmi szervek azon dolgozói, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal (109 155 fő)

A rend- és honvédelmi szervek azon dolgozói, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal, a védekezésben résztvevők, az Operatív Törzs, a diplomáciai testületek, az állami vezetők, valamint a nemzetközi kötelezettségeket teljesítők.

V. A közigazgatási szervek azon tisztviselői, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek az ügyfelekkel (277 200 fő)

VI. 16-18-59 évesek, akiknél fennállnak a fokozott kockázatot jelentő alap/társbetegségek (470 928 fő)

VII. Kritikus infrastruktúrában dolgozók (405 érintett üzem, 31 000 fő)

VIII. Valamennyi 18-59 éves, akik a fenti kockázati csoportokba nem tartoznak (4 380 000 fő)

Hogy működik a kalkulátor?

A vakcinasorrend kiszámításához kövesd az alábbi lépéseket.

  1. Az első részben válaszolj nekünk néhány kérdésre magadról:
  • Írd be, hogy hány éves vagy. Általánosságban, minél idősebb vagy, annál gyorsabban leszel beoltva.
  • Idősek otthonában élsz vagy dolgozol? Ha itt mindenki be van oltva, a rokonok által látogatottak kevésbé lesznek kitéve a fertőzés veszélyének.
  • Várandós vagy? Ha a válasz igen, konzultálj először az orvosoddal. Kellő adat hiányában a terhesség alatt történő beoltás nem ajánlott.
  • A frontvonalban dolgozol az egészségügy illetve a szociális gondozás területén (pl. ápoló, orvos, stb.)? Ez a csoport nagy mértékben ki van téve a fertőzés veszélyének, ezért védekezniük kell.
  • Kritikus infrastruktúrában dolgozol?
  • Krónikus betegségben szenvedsz?
  • Rendvédelmi szervnél dolgozol?
  • Közigazgatási szervnél dolgozol?
  1. A második részben az aktuális oltási ütemtervre vonatkozó adatokat állíthatod be:
  • Az oltási kapacitást többféleképpen is meghatározhatod, melynek adatait napi rendszerességgel frissítjük:

    • a legutóbbi héten beoltottak száma,
    • hétnapos csúszóátlag az elmúl 7 hét figyelembevételével,
    • hétnapos átlag az oltási folyamat kezdetétől számítva, vagy akár
    • napi oltások idősorára illesztett trend
    • tetszőlegesen is beállíthatod a bizonyos időtartam alatt beoltottak számát.
  • Oltásban biztosan résztvevők aránya: A teljes lakosság azon aránya, amely nyitott az oltás felvételére. Az alapértelmezett százalék a KSH által heti szinten közzétett COVID-19 oltási hajlandósági rátát tükrözi.

  • Teljes átoltottság: Az időtáv megmutatja, hogy hozzávetőlegesen mennyi időn belül biztosítható a teljes felnőtt lakosság védettsége az átlagos oltási kapacitás és biztos oltásfelvevők viszonylatában.

  1. Becslések

A fenti paraméterek beállítása után azonnal látni fogod, hogy (min-max) hányan várnak még az oltásra előtted. Ezen felül, a biztos oltásfelvevők aránya alapján, azt is előrejelezzük, hogy mikorra leszel teljes védelem alatt, amikor is mindkét adag ellenszérummal be vagy már oltva. Az eredményt a beoltott lakosok számának és az oltási kapacitásnak az arányából kapjuk.
Amennyiben szükséges, ezeket az adatokat az oltási ütemterv alatt változtathatod meg.

Bár az ellenanyagra várni sokaknak nyugtalanító lehet, tudnunk kell, hogy életeket menthetünk azzal, ha a súlyos betegségben szenvedő lakossági csoportok kapják meg először az oltást.

Ki nem kaphatja meg a vakcinát?

A COVID-19 ellenanyag 16 éves kor alatt nem javallott.
Köztudott, hogy az új gyógyszereket is először felnőtt embereken tesztelik. Miután már elegendő mennyiségű adat áll rendelkezésre, ez a határozat változhat.

FAQ

Biztonságos a COVID-19 vakcina?

A Magyarországon fogalomba került COVID-19 vakcinák mindegyike engedélyezve lett az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által. Ennek ellenére mint minden a piacon forgalomban lévő gyógyszer, bizonyos mellékhatásokat ez is előidézhet. A lehetséges kísérő tünetek azonban még mindig eltörpülnek a vírusfertőzés által okozott egészégügyi veszélyek mellett.

A mellékhatások közé tartoznak az injekció helyén fellépő fájdalomérzet, fáradékonyság, fejfájás, izomfájdalom, hidegrázás, ízületi fájdalom és láz. Egyeseknél émelygés léphet fel, illetve előfordulhat a védőoltás helyén kialakuló bőrpír és duzzanat. Nagyon ritkán a rosszullét a nyirokcsomók megnagyobbodásával járhat.

Hány adag COVID-19 vakcinára van szükségem?

A hatásos eredmény érdekében két adagnyi a javasolt mennyiség. Ez mind a már forgalomban lévő, mind pedig a még fejlesztés alatt álló COVID-19 vakcinára is érvényes. A vakcina típusától függően a két oltás között 3 - 12 hétnek kell eltelnie. A Pfizer/BioNTech típusnál például 21 nap szükséges, míg az Oxford/AstraZeneca szérumnál ez akár 12 hét is lehet.

Mely vakcinák beszerzése történt meg Magyarországon ezidáig?

Az alábbi táblában összefoglaltuk a jelenleg Magyarországon elérhető vakcinákat és ezek főbb tulajdonságait.

Vakcina gyártója

Oltások száma

Oltás ismétlése

Oltás kezdete és helyszíne

Kinek adható?

Krónikus betegeket oltanak vele?

Pfizer- Biontech

2

21 nap (márc. 1-től 35 nap)

  1. december 26. (kórházi oltópontok)

16 év felett

igen

Moderna

2

28 nap

  1. január közepe (idősotthonok)

18 év felett

igen

Szputnyik

2

21 nap

  1. február (kórházi oltópontok)

18 év felett

Bizonyos esetekben nem

AstraZeneca

2

4 hét (márc. 1-től 12 hét)

  1. február (háziorvosok)

18-59 év

igen

Sinopharm

2

28 nap

  1. február 24. (háziorvosok)

18 év felett

Bizonyos esetekben nem

Várandósság vagy anyatejjel való táplálás. Ilyenkor is beadathatom a vakcinát?

Bár nem ellenjavalt, még nem készült elegendő mennyiségű klinikai teszt arról, hogy tudni lehessen, hogy a COVID-19 ellenanyag a magzatra hatással van-e. Az Amerikai Egészségügyi Hatóság (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság (American College of Obstetricians and Gynecologists ACOG) és a szintén amerikai székhelyű Society for Maternal-Fetal Medicine ajánlása alapján várrandósság alatt is adható a Covid-19 elleni védőoltás, ha ezt igénybe szeretnék venni. Tehát, azok a várandós nők, akik az elsőbbségre jogosultak egyik csoportjába (pl.: egészségügyi dolgozó) is sorolhatók, önállóan dönthetnek a vakcina beadásáról.

Miután a szakorvossal minden felmerülő kétség ki lett zárva, a végső döntést a kismamának kell meghoznia.
A laktáció megszakítása az oltást követően nem szükséges.

Mivel nem alátámasztott az ellenszer bárminemű hatása a termékenységre, a vakcinálás javasolt azok számára is akik a közeljövőben gyermeket szeretnének vállalni.

A beoltást követően szükség lesz még a maszk viselésére?

Igen, a maszk viselése továbbra is szükséges. Még nem tisztázott, hogy a kifejlesztett ellenszer mások megfertőződését is megakadályozza-e. Bár a már védettséget szerzett személyek elkapják a COVID-19 vírust, tüneteket nem tapasztalnak. Ennek ellenére a fertőzés átadásának veszélye továbbra is fennáll. A korlátozások ezért majd csak akkor lesznek feloldva, ha az emberek nagy része átesett már az oltáson.

A szakértők jelenlegi álláspontja szerint a tömegeket érintő immunitás csak akkor léphet érvénybe, ha a lakosság legalább 70%-a be lesz oltva.

Szükségem van a vakcinára, ha már egyszer megkaptam a COVID-19 fertőzést?

Igen. Az igaz, hogy ha már egyszer elkaptad a vírust, akkor a szervezeted egy bizonyos immunitással rendelkezik, ami megakadályozza az újrafertőződést. Csakhogy - régebbről maradt orvosi feljegyzések szerint - ez a fajta immunitás csak ideiglenes.

Elég lesz mindenki számára az ellenszérum?

Jelenleg nem ez a helyzet, de ez változni fog. 2021-ben csak a Pfizer 1,3 milliárd adagnyi oltóanyagot tervez előállítani. Mivel a készlet iránti kereslet világméretű igényeinek meg kell felelni, a vakcinák gyártása és jóváhagyása továbbra is folyamatos.

Disclaimer

Kérjük vedd figyelembe, hogy a kalkulátor becslését jelentősen befolyásolja a kiválasztott oltási kapacitás számitásának alapja. Bár a kalkulátort minden nap a legújabb adatokkal frissitjük, a várhatóan felgyorsuló oltási folyamat üteme nagy mértékben eltérhet a jövőben. Ezen felül, a jelen pillanatban elérhető vakcinák eltérő tulajdonsága miatt, a különböző prioritási csoportok párhuzamos oltása is tapasztalható, ami szintén okozhat a valóságtól eltérő becslést.

Bár mi mindent megteszünk azért, hogy az Omnicalculator alkalmazásai a lehető legpontosabb adatokkal és információkkal szolgáljanak, egy szakorvos véleményét semmi nem helyettesítheti. Ezért, amennyiben bármelyen kétség felmerülne benned a Covid-19 elleni vakcina oltását illetően, fordulj háziorvosodhoz mielőtt igénybevennéd a védőoltást.

Tibor Pál, PhD candidate, Viola Berkó and Steven Wooding
A kalkulátor jelenleg nem áll frissítés alatt.
A kalkulátor segítségével megtudhatod, hogy Magyarországon a COVID-19 vakcina beoltására várakozók közül körülbelül mikor kerül rád a sor. 💉

Ehhez a magyar kormány által nyilvánosságra hozott prioritási sorrend szolgált alapul, ami a következő oldalon tekinthető meg.
Néhány kérdés rólad
Hány éves vagy?
éves
Egészségügyben dolgozol? 👩‍⚕️
Nem
Idősek otthonában élsz / dolgozol?
Nem
Rendvédelmi szervnél dolgozol?
Nem
Közigazgatási szervnél dolgozol?
Nem
Krónikus betegségben szenvedsz?
Nem
Kritikus infrastruktúrában dolgozol?
Nem
Várandós vagy? 🤰
Nem
Pedagógus vagy?
Nem
Oltási ütemterv
Oltási kapacitás alapja
Illesztett trend
A 2021. május 6-ig történt napi oltások idősorára illesztett trend, amely körülbelül naponta 540 többletkapacitással számol.
Oltásban biztosan résztvevők aránya
%
Teljes átoltottság
év
Check out 68 similar collection of coronavirus calculators (covid-19)
Max vaccine immunityMask vs. no maskSocial distancing… 65 more
People also viewed…

Free fall

Our free fall calculator can find the velocity of a falling object and the height it drops from.

GFR (estimated glomerular filtration rate)

The GFR calculator finds your glomerular filtration rate and helps you diagnose kidney malfunction.

Titration

Use our titration calculator to determine the molarity of your solution.

Urine output

The urine output calculator allows you to compute the urine output rate (ml/kg) per hour and the fluid balance of your patient.
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service