Omni Calculator logo
Ostatnia aktualizacja:

Kalkulator zwrotu PPK

Nowy

Spis treści

Czym jest PPK?Ile mogę wpłacić do PPK?Ile mogę otrzymać ze zwrotu PPK?Jak skorzystać z kalkulatora zwrotu PPK?

Kalkulator zwrotu PPK powstał by odpowiedzieć na dwa istotne pytania dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK):

  1. Czy z matematycznego punktu widzenia warto wpłacać część wypłaty do PPK w celu ich późniejszego zwrotu?
  2. Jeśli tak, to ile jestem w stanie zarobić na zwrocie PPK?

W naszych obliczeniach skupiamy się więc jedynie na możliwości wypłaty pieniędzy przed sześćdziesiątką, np. po roku oszczędzania, czyli w perspektywie krótkoterminowej. Wykonanie takiej akcji jest nazywane zwrotem. Więcej szczegółów można znaleźć w tekście poniżej.

Zachęcamy również do wypróbowania naszego anglojęzycznego salary inflation calculator 🇺🇸 pozwalających obliczyć ile powinna wynosić Twoja pensja po uwzględnieniu inflacji. Możesz też skorzystać z inflacyjnego kalkulatora wynagrodzenia, żeby sprawdzić czy ostatnia podwyżka Twojej pensji jest w stanie zrekompensować wpływ inflacji.

Czym jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system oszczędzania dla osób zatrudnionych, do którego składają się: pracownik, pracodawca oraz państwo. Zgodnie z oficjalną stroną mojeppk.pl, docelowo jest to plan długoterminowy, ponieważ najwięcej zyskujemy dopiero po osiągnięciu 60-tego roku życia.

W każdym momencie można jednak zrezygnować z PPK i wybrać zgromadzone pieniądze z pewnymi potrąceniami, czyli dokonać zwrotu PPK. Jest to możliwe, ponieważ oszczędności w PPK są w całości Twoją prywatną własnością.

💡 Co 4 lata następuje autozapis do PPK o czym musi poinformować pracodawca. Pierwszy termin autozapisu to luty 2023, a kolejne nastąpią w latach 2027, 2031, 2035, itd. Jeśli nie chcesz uczestniczyć w PPK musisz ponownie zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK.

Ile mogę wpłacić do PPK?

Wpłaty do PPK obejmują:

  1. Wpłaty pracownika - co miesiąc musi przeznaczyć na to przynajmniej 2% swojego wynagrodzenia, a maksymalnie może zwiększyć do 4%. Jeśli pracownik zarabia mniej niż 120% wynagrodzenia minimalnego to wpłata może zostać obniżona do 0.5%.
  2. Wpłaty pracodawcy - co miesiąc musi przeznaczyć na to dodatkowo przynajmniej 1.5% wynagrodzenia pracownika, a maksymalnie może zwiększyć również do 4%.
  3. Dopłaty od państwa - obejmujące wpłatę powitalną (250 zł) oraz dopłaty roczne (240 zł).

❗ Uwaga! W przypadku dokonania zwrotu PPK dopłaty od państwa nie są naliczane.

Dodatkowo zgromadzone środki uczestników PPK są lokowane w fundusze inwestycyjne, w których mają szansę wypracować zysk (lub stratę).

Ile mogę otrzymać ze zwrotu PPK?

Przejdźmy do głównego tematu naszego kalkulatora zwrotu PPK. Decydując się na wypłatę środków z PPK przed sześćdziesiątką otrzymasz:

  1. Całość wpłaty własnej.
  2. 70% środków pochodzących z wpłat pracodawcy. Pozostałe 30% środków zostaną przekazane do Twojego konta ZUS (jako ubezpieczenie emerytalne).
  3. 81% zysku z funduszu inwestycyjnego. Pozostałe 19% to podatek kapitałowy Belki od wypracowanego zysku.
  4. Kalkulator zwrotu PPK zawiera wszystkie powyższe punkty, więc oferuje on najdokładniejsze wyliczenia zwrotu.

Wybór odpowiedniej strategii oszczędzania na emeryturę to poważna decyzja. W tej kwestii może pomóc Ci nasz kalkulator emerytury - czyli kalkulator emerytury pozwalający oszacować jak dużo musisz zaoszczędzić by móc otrzymywać wystarczającą dużą emeryturę.

🙋 Środki z PPK można wypłacić bez potrąceń w dwóch przypadkach:

  1. Na leczenie swoje, małżonka lub dziecka (do 25% środków bez obowiązku zwrotu); lub
  2. Na wpłatę własną na mieszkanie lub dom (do 100% środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat).

Jak skorzystać z kalkulatora zwrotu PPK?

Naszym celem jest przedstawienie potencjału zwrotu PPK na podstawie konkretnych obliczeń dostosowanych do indywidualnego przypadku. Aby skorzystać z kalkulatora PPK wypełnij następujące pola:

  1. Wynagrodzenie brutto - ile wynosi Twoja miesięczna (lub roczna) pensja brutto?
  2. Procent wpłaty (pracownik) - jaką część wynagrodzenia przeznaczasz na oszczędności w PPK (2-4%)? Kalkulator zwrotu PPK zakłada domyślnie minimalną wartość.
  3. Procent wpłaty (pracodawca) - ile dodatkowo Twój pracodawca przeznacza na Twoje oszczędności w PPK (1.5-4%)?
  4. Zysk z funduszu inwestycyjnego - możesz tutaj wprowadzić spodziewany zysk z funduszu inwestycyjnego, np. na podstawie analizy notowań funduszy oraz wykorzystując nasz investment calculator 🇺🇸.
  5. Po jakim czasie chcesz uzyskać zwrot? - zwrot możesz uzyskać po minimalnie jednym miesiącu.

Wynik obliczeń możesz odczytać w dwóch kolejnych oknach: „Zwrot z PPK” oraz „Zysk z PPK”:

  1. Zwrot z PPK - zawiera dokładną informację ile otrzymasz zwrotu z PPK, a także jaka kwota zostanie przekazana na Twoje konto ZUS. Dodatkowo możesz zobaczyć jak to przekłada się na miesięczny zysk.
  2. Zysk z PPK - pokazuje ile zarobisz na zwrocie z PPK w porównaniu do sytuacji, w której rezygnujesz z uczestnictwa w PPK.

🔎 Jeśli chcesz poznać korzyści płynące z oszczędzania z PPK do 60 roku życia, to oficjalny kalkulator PPK może Ci w tym pomóc.

Nasz kalkulator zwrotu PPK skupia się na możliwości wybrania pieniędzy z Twojego konta PPK przed osiągnięciem 60-tego roku życia. Możesz określić czy chcesz dokonać zwrotu po 6 miesiącach, 1 roku, a może 5 latach i zobaczyć czy Ci się to opłaca.

Twoje PPK

Zysk z PPK - w porównaniu z rezygnacją z PPK

Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
PączekUcieczka kolarskaMur Trumpa...33 more